Czytelniku, czytaj legalnie! Vol. 2Od mojego pierwszego posta na temat legalnego czytania minęły dwa lata. Sytuacja na rynku wydawniczym bardzo się zmieniła, jednak w kwestii łamania praw autorskich niewiele się zmieniło. Portale, na których można znaleźć nielegalne wersje wydawanych książek, codziennie odwiedzają tłumy użytkowników. Gdy jeden plik jest zgłoszony, na jego miejsce pojawia się kilka kolejnych — to dosłownie, walka z wiatrakami. Sytuacja będzie tak wyglądała do czasu, gdy zmieni się ludzka mentalność. Większość nie uważa bowiem pobrania pliku z internetu za kradzież, inni tłumaczą się opłacaniem „transferu” na chomiku. Dlaczego w dobie tylu łatwo dostępnych i tanich opcji legalnego czytania, „czytelnicy” zwracają się w stronę nielegalnych źródeł? Na to pytanie nie znam odpowiedzi, jednak postanowiłam odświeżyć post sprzed dwóch lat i podrzucić wam opcję legalnego i taniego, lub całkiem darmowego, czytania.
Czy ktoś jeszcze nie słyszał o Legimi? To największa w Polsce wypożyczalnia e-booków (i audiobooków). W ramach wykupionego abonamentu użytkownik ma dostęp do 60000 książek. Tutaj nie ma haczyków. Z Legimi możecie korzystać na telefonie, tablecie, komputerze lub czytniku. Jak to wygląda cenowo? Wszystko zależy od opcji, którą wybierzecie. Przy umowie na 12 miesięcy, koszt abonamentu na e-booki wynosi 32,99 zł a na e-booki i audiobooki 39,99 zł. To cena okładkowa jednej książki — łatwo przeliczyć, że dostęp do katalogu Legimi nie kosztuje wiele.

Sama korzystam z Legimi już od dawna i nie wyobrażam sobie, bym mogła z tego zrezygnować. Ilość dostępnych tytułów, wygoda czytania i synchronizacja pomiędzy urządzeniami — to przemawia na korzyść Legimi. Gdyby tylko w ramach abonamentu dorzucali dodatkową dobę na czytanie tych wszystkich książek...
Warto wspomnieć, że wiele bibliotek oferuje dla swoich czytelników darmowe kody do Legimi, sprawdźcie w swojej lokalnej, może i u was jest taka opcja? 
Empik Go to aplikacja działająca na urządzeniach z systemem Android lub iOS, do jej działania potrzebny jest więc telefon lub tablet. Znalazłam informację, że teraz działa również na czytnikach inkBook. Empik Go działa na zasadzie subskrypcji, użytkownik więc wykupuje dostęp do e-booków i audiobooków dostępnych w ofercie. Przeglądając ofertę, wydaje mi się ona uboższa niż ta oferowana przez Legimi. Przetestowałam aplikację przez okres testowy i wróciłam do dobrze działającego u mnie Legimi, jednak znajdzie ona swoich fanów. Co do cen, pakiet audiobooki+e-booki to koszt 39,99 zł a same e-booki 29,99 zł.  


 

AMAZON KINDLE

Amazon ma świetną ofertę dla posiadaczy czytników Kindle lub korzystających z aplikacji Kindle. Wystarczy posiadać własnego kundelka, zalogować się na stronie Amazona i przeglądać tysiące darmowych e-booków, które dzięki jednemu kliknięciu znajdą się bezpośrednio na naszym czytniku. Oczywiście, w darmowej ofercie są różne książki, często kontynuacje serii, więc by poznać pierwsze tomy, należy zakupić początkowe części. Jest też druga opcja, a mianowicie Kindle unlimited. Nieograniczony dostęp do e-booków i audiobooków, które obejmuje oferta KU, czy też przeglądanie magazynów. Amazon oferuje 30-dniowy darmowy okres próbny, po tym czasie korzystanie z oferty KU kosztuje 7.99 £, można anulować w każdym momencie.


 

Teraz coś o fajnej opcji darmowego czytania! NetGalley to portal, na którym wydawcy oraz autorzy publikują swoje książki w zamian za opinie od czytelników! Jeśli czytacie po angielsku, to opcja, którą powinniście sprawdzić. Po rejestracji użytkownik wybiera interesujące go kategorię i może zaczynać czytanie! Niektóre tytuły są dostępne dla wszystkich, przy innych jest potrzebna akceptacja użytkownika przez wydawcę lub autora. 
 
Kolejna opcja darmowego czytania! Czytampierwszy.pl to pierwsza w Polsce nowoczesna platforma dla czytelników, którzy chcieliby w zamian za pisanie uczciwych recenzji, przedpremierowo otrzymywać egzemplarze nowości wydawniczych. Wystarczy zarejestrować się na portalu, wybrać interesujący Cię tytuł i możesz czytać. Później recenzujesz, zbierasz ISBN-y i wybierasz kolejną książkę. Najważniejsze jest to, że to Ty wybierasz, kiedy dodajesz swoją recenzję.
Oczywiście, są też bardzo oczywiste opcje jak korzystanie z biblioteki, wymiany książkowe, pożyczenie książki od znajomej... Jeśli jednak podobnie jak ja, lubisz mieć książki na własność, szukaj promocji! Czy wiesz, że klikając w link np. przez Lubimyczytac.pl (z buyboxa na podstronie książki), możesz kupić książkę taniej? Warto też sprawdzać strony wydawców, np. Wydawnictwo Inanna oferuje swoje książki w przedsprzedaży z 50% zniżką!

Dla tych, którzy nie boją się dzielić wrażeniami z lektury, dobrym rozwiązaniem może okazać się założenie bloga lub książkowego profilu na Instagramie czy Facebooku.

Mam nadzieję, że ten wpis pokaże wam, że warto rozejrzeć się za taką formą czytania, dzięki której zarówno autor, jak i wydawca otrzymają wynagrodzenie. Czekacie na kolejny tom ulubionej serii? A może słyszeliście tyle dobrego o powieści wydanej w USA, że koniecznie chcecie zobaczyć ją na polskich półkach?

Pamiętajcie, że czytając legalnie, wspieracie autorów i wydawców, bez odpowiednio wysokiej sprzedaży wydawnictwa nie będą inwestować w kolejne tomy serii, w następne książki autora... Pamiętajcie o tym, gdy kolejny raz na grupie czytelniczej zobaczycie hasło „podzielę się pdf-em”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger