Veronica Roth - Spętani przeznaczeniem

Data wydania: 23.05.2018
Wydawnictwo Jaguar
Liczba stron: 480


Ona – zabija dotykiem, on – jako jedyny jest na ten dotyk odporny.
Spętani przeznaczeniem to pełna niezwykłych wyobrażeń historia o nadziei, walce i miłości, rozgrywana w kosmicznym uniwersum.

Akos – syn podbitego narodu, jest sługą przeznaczonym księżniczce panującej nacji – Cyrze. Życiem dwojga od narodzin rządzi przeznaczenie, narzucone przez wyrocznie. Raz wypowiedziany los staje się nieodwracalny, a nad rodzącą się miłością ciąży fatum śmierci. W walczący o równowagę świat wkraczają dawne demony. Tyran – ojciec Cyry uważany za martwego – powraca z kosmicznej wędrówki, by zniszczyć życie mieszkańców planety Thuhve.

Po zekranizowanej Niezgodnej i bestsellerze Naznaczeni śmiercią nadchodzi wyczekiwany finał losów Cyry i Akosa. Czy bohaterom uda się obalić bezduszną tyranię? I czy będą w stanie odmienić to, co nieodmienialne?


Pierwszy tom tej serii — Naznaczeni śmiercią, bardzo mi się spodobał i w 100% trafił w moje gusta. Byłam ciekawa, w jaki sposób autorka poprowadzi kontynuację losów Akosa i Cyry, jak rozwinie to zaskakujące zakończenie i czy pokaże coś nowego. Z niecierpliwością czekałam na egzemplarz i od razu zabrałam się za czytanie. Czy Spętani przeznaczeniem to kontynuacja równie dobra co pierwszy tom?

Nie będę się rozpisywać i przejdę od razu do rzeczy. Podoba mi się sposób, w jaki autorka pokierowała fabułą w kontynuacji Naznaczonych śmiercią. Mamy tutaj wiele intryg, w zasadzie jedną wielką intrygę, nie wiadomo komu ufać, kogo się wystrzegać, kto jest sprzymierzeńcem a kto wrogiem. Znalazło się tez miejsce na kilka zaskakujących zwrotów akcji, które mnie zszokowały, bo nie byłam przygotowana na takie rewelacje. W tej części to nie jest jedynie walka pomiędzy Shotet i Thuvhe, dwoma wrogimi państwami, wzajemnie obrzucającymi się odpowiedzialnością za obecną sytuację polityczną pomiędzy nimi. Do gry wchodzą kolejni gracze, którzy pragną jedynie zdobyć dla siebie więcej władzy i dóbr. Podobnie jak w pierwszym tomie, tak i tutaj książka jest maksymalnie wypełniona intrygami, walkami, podróżami, a także poszukiwaniem swojego ja.

Podoba mi się też sposób dalszej kreacji bohaterów, od pierwszego spotkania, na początku pierwszego tomu, przeszli oni wielką zmianę. Cyra dalej pozostaje silną, inteligentną i twardą kobietą, która walczy o to, na czym jej zależy. Akos także się zmienił, choć wie, że od przeznaczenia nie można uciec, stara się przechylić szalę zwycięstwa na ich stronę. W recenzji pierwszego tomu wspomniałam, że gdy los podarował Cyrze przyjaciela, stała się ona nie do zatrzymania i dalej podtrzymuję to zdanie, z tą różnicą, że Cyra zyskała przyjaciółkę, która ją wspiera za wszelką cenę. Autorce udało się rozwinąć głównych bohaterów tej serii, ale także pozwoliła nam poznać bliżej bohaterów drugoplanowych, którzy mają naprawdę olbrzymie znaczenie w całej tej historii.

Spętani przeznaczeniem to bardzo udana kontynuacja Naznaczonych śmiercią. Miłość, przyjaźń, rodzina, intrygi, wojna i przeznaczenie — wszystko to znajdziecie w tej książce. Dodajmy do tego lekki i bardzo plastyczny styl Veronici Roth i mamy świetną powieść fantastyczną, która spodoba się nie tylko młodzieży. Polecam!


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Jaguar.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger