Agnieszka Opolska - Jo@nna

Data wydania: Axis Mundi
Wydawnictwo: 8.03.2018


„Od jakiegoś czasu coraz częściej zastanawiałam się̨, kim jesteśmy dla siebie i czy bylibyśmy razem, gdybyśmy nie mieli dzieci...”.


Joanna, współczesna trzydziestolatka, matka dwójki dzieci, jest rozczarowana zastojem w swoim życiu: w jej partnerskim związku brakuje zrozumienia, niewiele też czerpie satysfakcji z seksu. Gdy poznaje Anetę, bibliotekarkę uzależnioną od seks czatów, pod jej wpływem nawiązuje internetowy kontakt z tajemniczym „Writerem”. Czy mimo kłopotów i rozterek, życie bohaterki znów zacznie się układać?

Jo@nna to wielowątkowa powieść o dzisiejszych kobietach i problemach, z jakimi się zmagają. O macierzyństwie, jego trudach i urokach. O wyborze między rodziną a pasją i samorozwojem. O pragnieniu miłości i akceptacji, wreszcie o seksualności i bogatym życiu wewnętrznym, które często tłumione jest przez społeczne wzorce i nakazy. To dramat obyczajowy z elementami romansu, sensacji i komedii pomyłek.

Czy mimo kłopotów i rozterek, życie bohaterki znów zacznie się układać?

Jo@nna to trzecia książka w dorobku Agnieszki Opolskiej. Przeczytałam i pokochałam każdą z nich, różnią się pod wieloma względami, jednak łączy je jedno — we wszystkie Agnieszka przelała swoją miłość do sztuki. Bardzo ciężko było mi zacząć tę recenzję, ponieważ to nie jest prosta książka. To nie jest powieść, do której możemy podejść bez emocji, nie zastanawiając się, czy to jest coś, co nas dotknęło/dotknie.

Jo@nna to książka po prostu o życiu. Do bólu prawdziwa, współczesna, pełna emocji, poruszająca tematy, które wielu ludzi uważa za takie, o których mówić się nie powinno. 

Joanna to kobieta, matka dwójki dzieci, nie-żona, która gdzieś przez lata zagubiła siebie. Niepewna siebie, żyjąca według zasad i oczekiwań nie-męża nie ma czasu dla siebie i swoje rozrywki. Wszystko zmienia jedna wizyta w bibliotece i przypadkowe poznanie pewnej kobiety. Od tego momentu Joanna kwestionuje wszystko, całe swoje życie, postanawia zawalczyć o siebie i swoje szczęście. Nic więcej nie zdradzam, po prostu musicie przeczytać tę książkę.

Jo@nna to powieść, której nie można zamknąć w określone ramy i przypisać do jednego gatunku. Po pierwsze, dlatego że w niej są elementy romansu, powieści obyczajowej i komedii, po drugie i najważniejsze, przypisanie tej książki do jednego gatunku byłoby dla niej po prostu krzywdzące. Jak możecie się domyślić, fabuła tej książki jest niezwykła, wielowątkowa i przepełniona emocjami. Agnieszka Opolska bardzo sprawnie i płynnie przeprowadza nas przez kolejne momenty życia Joanny, kolejne etapy dojrzewania jej jako kobiety. Bardzo polubiłam styl autorki, jest barwny, pełen emocji i życia. Agnieszka nie boi się poruszać kontrowersyjnych tematów, które większość ludzi zamiotłaby pod dywan — związek bez ślubu, rozstanie, walka o siebie, nawet kosztem związku oraz temat własnej seksualności o potrzeby bycia kochanym.

Główną bohaterką jest Joanna, którą od razu polubiłam. Nie zawsze zgadzałam się z jej wyborami, jednak szanowałam za to, jaka jest, że podjęła walkę o siebie. Myślę, że przez jej postać autorka chce pokazać, że kobieta powinna mieć swoje pasje, powinna walczyć o swoje szczęście, o miłość, ale także poczucie przynależności i jednoczesnej niezależności. Pozostali bohaterowie także są naprawdę dobrze skonstruowani, mają znaczący wpływ na przebieg fabuły, jednak nie będę ich opisywać, by nie zdradzić za dużo, bo mam wrażenie, że i tak napisałam zbyt wiele o poruszanych problemach.

Jaka jest cena szczęścia?

Czy można ją znaleźć wszędzie?

Czy o miłość należy walczyć zawsze i za wszelką cenę?

Jo@nna to powieść, która wzrusza i porusza, obok, której nie można po prostu przejść obojętnie. Agnieszka Opolska stworzyła świetną historię, która mogłaby wydarzyć się w prawdziwym życiu. Wielowymiarowi bohaterowie, mający swoje wady i zalety, realne problemy i uczucia oraz dająca się wyczuć miłość do sztuki, czy potrzeba coś więcej, by dać się porwać książce? Mnie nic więcej nie trzeba, więc gorąco polecam Jo@nnę każdemu, kto chce przeczytać coś więcej niż romans, coś więcej niż obyczajówkę, coś, co zapamięta na długo.Za egzemplarz serdecznie dziękuję Autorce - Agnieszce OpolskiejBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger