Natalie C. Anderson - Miasto świętych i złodziei

Data wydania: 27.09.2017
Wydawnictwo Initium


W cieniach miasta Sangui żyje dziewczyna, która nie istnieje. Gdy Tina wraz matką uciekły z Kongo do Kenii, liczyły na rozpoczęcie nowego życia i znalezienie nowego domu. Matka Tiny szybko znalazła pracę jako pokojówka w domu wpływowej rodziny, której głową jest Roland Greyhill, jeden z najbardziej szanowanych biznesmenów w mieście. Tina szybko dowiaduje się, że swoją fortunę Greyhillowie zbudowali na korupcji i przestępczym życiu. Kiedy więc jej matka zostaje znaleziona martwa w gabinecie pana Greyhilla, od razu ma pewność, kto jest sprawcą morderstwa.
Targana żądzą zemsty, Tina spędza kolejne cztery lata, próbując przeżyć na ulicach Sangui i pracując jako złodziejka dla Goondan, lokalnego gangu. To właśnie ta praca ostatecznie pozwala jej wrócić do posiadłości Greyhillów, gdzie będzie mogła wcielić w życie długo wyczekiwaną zemstę. Ale gdy tylko dziewczyna przekracza próg okazałej rezydencji, odzywa się ból starych ran, a wspomnienie dawnych przyjaźni wprawia w ruch niebezpieczny bieg zdarzeń, które mogą kosztować Tinę życie. Czy chęć odkrycia niewiarygodnej prawdy o zabójstwie matki − i o jego powodach − pozwoli bohaterce przetrwać lawinę wydarzeń?Przyznaję, że odrobinę się tej książki obawiałam. Opis bardzo mnie ciekawił, jednak nie znałam autorki, a o książce mało słyszałam i nie wiedziałam czego tak naprawdę się spodziewać. Cieszę się, że moje obawy okazały się bezpodstawne, a ta książka bardzo mi się spodobała.

Początek tej książki idealnie sprawdziłby się w powieści fantasy — dziewczyna, która nie istnieje, utalentowana złodziejka, pałająca rządzą zemsty. Jednak Miasto świętych i złodziei to nie powieść fantasy, to poruszający thriller, w którym praktycznie wszystko ma drugie dno i nie jest takim, jakim się wydaje.

Główną bohaterką i zarazem narratorką tej książki jest Tina. Początkowo wiemy o niej niewiele, ale im dalej w książkę, tym więcej szczegółów poznajemy. Tina to młoda dziewczyna, którą dotknęła olbrzymia tragedia. Obecnie Tina jest bezdomna, należy do gangu, a napędza ją jedynie zemsta, mimo młodego wieku zadbała o młodszą siostrę, by ta nie musiała robić tego, co ona. Włamanie do posiadłości Greyhillów miało być łatwą robotą a jednocześnie kamieniem milowym w jej zemście, jednak sprawy się komplikują i Tina musi zdecydować czy chce odkryć prawdę, czy ślepo podążać za przeczuciami... Celowo nie opowiadam o pozostałych bohaterach, ponieważ sami musicie ich poznać i odkryć ich rolę w tej historii.

Autorka miała naprawdę świetny pomysł na fabułę i według mnie wykorzystała go w 100%. Ta książka zaliczana jest do literatury młodzieżowej, jednak, według mnie, starszym czytelnikom także przypadnie do gustu. Miasto świętych i złodziei to powieść poruszająca wiele trudnych tematów — utrata rodzica, śmierć, zemsta, ale także wojna, emigracja, rodzina i przyjaciele. Natalie C. Anderson zadedykowała tę powieść dziewczynom, które nie są tylko uchodźcami, myślę, że to motyw przewodni tej książki. Autorce udało się połączyć trudną tematykę z lekkością powieści — bo ta książka jest lekka, czyta się ją błyskawicznie i z przyjemnością. Dodatkowym atutem jest to, że w tej książce ciągle coś się dzieje, akcja gna do przodu, wiec nie ma mowy o nudzie.

Miasto świętych i złodziei to książka pełna sprzeczności, która zdobędzie Wasze serca. Jeśli lubicie powieści, w których bohaterowie muszą zmierzyć się z przeszłością, a przy tym przeżywają wiele przygód, a po drodze czeka na nich mnóstwo niebezpieczeństw, to ta książka jest dla Was. Świetna fabuła, ciekawi bohaterowie i lekki styl autorki zapewnią Wam mile spędzony czas. Gorąco polecam!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger