Prawdziwa miłość jest na zawsze. || Justyna Bednarek&Jagna Kaczanowska - Ogród Zuzanny

Data wydania: 31.01.2018
Wydawnictwo WAB

Urzekająca opowieść o uczuciach przekazywanych za pomocą sekretnego języka kwiatów Zuzanna i Adam poznali i pokochali się na studiach, jednak nie dane było im być razem. Adam wyjechał na studia za granicę, po jakimś czasie ożenił się i przejął zarząd nad majątkiem teściów. Zuzanna zaś rzuciła studia, krótko była mężatką, a od lat samotnie wychowuje dziecko. Jednak los jest przewrotny i – po trzynastu latach – spotykają się na nowo. Adam zamawia projekt ogrodu, którym zajmować się ma właśnie Zuzanna. Kobieta postanawia przekazać mu wiadomość ukrytą w roślinach. W końcu nie od dziś fascynuje ją wiktoriański język kwiatów, często „pisze“ w ten sposób wiadomości do swoich bliskich. Czy Adam zdoła zrozumieć ukryte przesłanie? 

Ta książka mnie zauroczyła.

Zuzanna nie miała lekkiego życia, podobnie zresztą jak jej babcia i mama. Wszystkie Panie mieszkają razem z synem Zuzanny — Wojtkiem w uroczej willi w małym miasteczku Stara Leśna. Zuzanna pracuje w firmie Kozak Gardens, jej szef to dupek nad dupkami, kobieta odwala za niego całą pracę, on zbiera laury, a kobieta nie dostaje nawet godnego wynagrodzenia. Jednak dzięki pracy u Kozaka Zuzanna znowu spotyka Adama, faceta, któremu lata temu oddała serce.... Podczas pierwszego spotkania Adam zachowuje się okropnie, jak gbur, jednak im częściej widuje Zuzannę w swoim ogrodzie, tym bardziej się przed nią otwiera. Mężczyzna jednak nie zdaje sobie sprawy, że Zuzanna za pomocą roślin w jego ogrodzie stara się przekazać wiadomość.

Choć z opisu wynika, że ta książka to historia Zuzanny i Adama to tak nie jest. Poznajemy Krystynę — mamę Zuzanny, Cecylię — babcię, Wojtka — syna Zuzanny oraz pozostałych mieszkańców Starej Leśnej. Losy wszystkich z bohaterów przecinają się, są od Ciebie zależni, wspierają się. Choć bardzo się od siebie różnią, to ich życie i historie pokazują, że w głębi serca wszyscy jesteśmy tacy sami i potrzebujemy tego samego...

Bardzo podoba mi się to, że autorki nie skupiły się jedynie na historii Zuzanny i Adama, że wplotły do fabuły przeszłość Krystyny i Cecylii, która jest naprawdę bardzo ciekawa i stanowi urozmaicenie dla całej książki. Dodatkowo postaci pozostałych mieszkańców Starej Leśnej są bardzo fajnie wkomponowane w całą fabułę. W tej książce mamy naprawdę wielu bohaterów, jednak bardzo łatwo zapamiętać kto jest kim, ponieważ każda z tych postaci ma swój wyjątkowy charakter, dzięki wadom wydają się bardzo realistyczni, przez co naprawdę łatwo ich polubić.

W całej tej historii jedynie jeden moment wydał mi się nierzeczywisty, ale nie mogę wprost napisać, o co chodzi — powiem jedynie, że sposób, w jaki Adam zareagował na pewną wiadomość, wyszła bardzo sztucznie i ten fragment trochę gryzie mi się z całością książki, która wypada bardzo realistycznie.

Styl autorek jest naprawdę lekki i przyjemny, pomimo częstych, nieoznaczonych zmian narratorów książkę czytało się bardzo szybko i bez problemów. Autorki pięknie i bardzo plastycznie opisywały miejsca, zdarzenia, bez trudno mogłam sobie wyobrazić to, co przekazywały w książce.

Ogród Zuzanny to historia o rodzinie i przyjaźni, ale przede wszystkim o miłości, która jest najsilniejszym uczuciem na świecie. Autorki za pomocą tej książki przekazują, że niezależnie od tego, kim jesteśmy, nie możemy być szczęśliwi bez miłości i im szybciej sobie to uświadomimy to, tym szybciej osiągniemy wewnętrzny spokój i szczęście. Ogród Zuzanny to piękna i przyjemna powieść, którą gorąco polecam!Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu WAB. 

4 komentarze:

 1. Bardzo chętnie zapoznam się z tą książką. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasami dobrze jest sięgnąć po takie lekkie obyczajówki, będę miała ten tytuł na uwadze :)

  Pozdrawiam, goszaczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam zamiar ją zamówić i po twojej recenzji jednak to zrobie super dziękuje i pozdrawiam www.zaczytanajola.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger