Nora Roberts - Błękitny dym


Nocny pożar rodzinnej pizzerii zmienił życie małej Reenie. Podpalacz trafił do więzienia, ale dziewczynka, zafascynowana ogniem, na zawsze związała z żywiołem swoje życie: po kilkunastu latach została policjantką w wydziale podpaleń w Baltimore. Od pewnego czasu w mieście zaczynają mnożyć się pożary, giną ludzie, śmiertelne niebezpieczeństwo zaczyna też grozić Reenie i jej ukochanemu. Kto jest sprawcą tragicznych płomieni i dlaczego? Opowieść o kobiecie, która w imię miłości pokonała strach, by przeciwstawić się szaleńcowi, terroryzującemu jej najbliższych.Macie takiego autora, który towarzyszy wam praktycznie od zawsze a po jego książki sięgacie bez zastanowienia? Dla mnie taką właśnie autorką jest Nora Roberts, której książki cały czas przewijają się przez moje ręce.

''Błękitny dym'' to książka, która łączy w sobie wiele gatunków — powieść obyczajową, romans, kryminał a momentami nawet thriller psychologiczny. Wydawać by się mogło, że od początku wszystko jest jasne, jednak w trakcie czytania przekonałam się, że nie do końca tak jest. Książka budzi wiele emocji a rodzina Hale'ów sprawia, że chcielibyśmy do niej należeć.

Na przykładzie Reeny autorka pokazuje, że wystarczy jeden moment, jedno wydarzenie, które może odmienić nasze życie i definiuje to, kim się staniemy.
Pożar rodzinnej pizzerii spowodował, że Reena wiedziała, czym chce się zajmować, gdy dorośnie — dzięki determinacji i ciężkiej pracy udaje jej się to, jednak ściąga tym na siebie i osoby w swoim otoczeniu problemy. Uwielbiam książki Nory Roberts głównie za to, w jaki sposób łączy ona różne gatunki literackie, wszystko ze sobą współgra. W tej książce romans i kryminał przeplatają się ze sobą, podpalenia i szukanie sprawcy zajmują Reenie każdy dzień, kobieta bardzo chce go złapać, z drugiej strony pomimo dużej rodziny czasami czuje się samotna i skrycie marzy o odnalezieniu miłości. To drugie spada na nią niespodziewanie i prowadzi do konfrontacji z podpalaczem. Jesteście ciekawi, kto stoi za podpaleniami? Dlaczego Reena jest tak ważna w jego chorych działaniach?

Nora Roberts stworzyła bardzo ciekawych bohaterów, zarówno pierwszoplanowych, jak i tych drugoplanowych. Główne skrzypce w tej powieści gra oczywiście Reena, która jest silną, twardą, młodą kobietą, która wykonuje ciężki i niebezpieczny zawód. Wychowała się w ciepłej, radosnej, włoskiej rodzinie, która przyjaciół traktuje jak rodzinę. Drugim głównym bohaterem jest podpalacz. Nie znamy go z imienia, jednak daje nam się poznać jako człowiek przesiąknięty nienawiścią, w swoich wynaturzonych fantazjach wykazuje się on inteligencją i sprytem, bez problemów udaje mu się przechytrzyć organy ścigania. Rodzina i przyjaciele Reeny stanowią tło dla wydarzeń w książce, stają się elementem gry dla podpalacza. Być może nie jestem obiektywna, bo bardzo lubię książki Nory Roberts, ale pomysł na fabułę jest świetny, wykorzystanie wydarzeń z młodości głównej bohaterki do gry na śmierć i życie pomiędzy nią a przestępcą wciąga i intryguje. Przeplecenie motywu podpaleń z kłopotami w życiu miłosnym Reeny urozmaica książkę, ja nie mogłam się od niej oderwać i przeczytałam ją w jeden wieczór.

''Błękitny dym'' to idealne połączenie kryminału i romansu. Powieść wciąga od pierwszych stron, nie pozwalając czytelnikowi oderwać się od lektury. Gra, która toczy się pomiędzy Reena a podpalaczem, jest idealnie rozegraną psychologiczną zagrywką, wydaje nam się, że wiemy, o co chodzi, jednak odpowiedzi, które dostajemy na sam koniec, dziwią i szokują. Jeśli jeszcze nie znacie tej książki, to gorąco polecam.


Książkowe Zakwasy, dziękuję za egzemplarz do recenzji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger