Kazimierz Kiljan - Bukiet chabrów


Data wydania: 13.06.2014
Wydawnictwo Oficynka


Trzydziestoczteroletnia Justyna, szefowa pracowni architektoniczne w dużej wrocławskiej korporacji, mimo nietuzinkowej urody i talentu zawodowego, jest osobą samotną. To skutek źle ulokowanych uczuć i nieudanego związku. W wigilijny poranek znajduje na swoim biurku tajemniczy prezent - stare, unikatowe wydanie „Opowieści Wigilijnych” Karola Dickensa. Kim jest ów hojny darczyńca? Jakie ma wobec niej zamiary? Te pytania zaprowadzą Justynę do antykwariatu, miejsca niezwykłego, pełnego ciepła, niepowtarzalnej atmosfery i nierzeczywistych zdarzeń. One staną się początkiem jej nowego życia.


To moje pierwsze spotkanie z twórczością Kazimierza Kiljana, ''Bukiet chabrów'' jest opowieścią o życiu samotnej, trzydziestoczteroletniej Justyny. Kobieta pracuje w pracowni architektonicznej, ale jej jedyną miłością są rzadkie i piękne starodruki. W prezencie świątecznym Justyna otrzymuje piękne i stare wydanie ''Opowieści wigilijnej'', kobieta bardzo chce się dowiedzieć, kto podarował jej tak niezwykły podarunek. Właśnie ten piękny prezent zapoczątkuje zmiany w życiu Justyny.

''Bukiet chabrów'' to lekka powieść, idealna do przeczytania po męczącym dniu, kiedy jedyne, o czym marzysz to relaks. Kazimierz Kiljan prowadzi nas przez swoją opowieść bardzo spokojnym, równym tempem, życie Justyny jest zwyczajne, autor nie wprowadził żadnych udziwnień czy niespodziewanych zwrotów akcji. Książka jest przewidywalna, praktycznie od samego początku wiedziałam, jak się wszystko potoczy, jednak nie przeszkadzało mi to w lekturze. Język, jakim posługuje się autor, jest poprawny, choć wydaje mi się, że niektórymi zwrotami niewielu się już posługuje.

''Bukiet chabrów'' to opowieść o prawdziwym życiu, o jego urokach i problemach. To powieść, która niesie ze sobą całą gamę emocji, od radości poprzez tęsknotę aż do strachu. Historia Justyny pokazuje, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa miłość, na jej przykładzie autor udowadnia, że nie warto tracić czasu z ludźmi, którzy nie kochają tak, jak na to zasługujemy. ''Bukiet chabrów'' choć jest powieścią przewidywalną, to czytałam ją z przyjemnością, to idealna książka na oderwanie się od rzeczywistości. Polecam!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Oficynka. 

2 komentarze:

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger