Książeczki do poduszeczki - Przyjaciele zwierzątHej Kochani, dziś wpis o dwóch cudownych książeczkach, które na pewno przypadną do gustu wielbicielom zwierząt i poszukiwaczom przygód. Seria Przyjaciele zwierząt to książeczki napisane przez Anielę Cholewińską – Szkolik, które uczą o życiu i zwyczajach zwierząt.


Chaber, mały wilczek
Rodzina Sosnowskich jest ogromnie dumna i szczęśliwa, bo w ich okolicy po długich latach nieobecności znów pojawiło się stado wilków. Niestety, nie wszyscy mieszkańcy wioski cieszą się z obecności wilków. Pan Zysk ignoruje fakt, że zwierzęta te są pod ochroną i nocą wyrusza do lasu, aby się ich skutecznie pozbyć. Kiedy Pan Adam słyszy dochodzące z lasu strzały, wyrusza na ratunek. W lesie, w śniegu znajduje małego wilczka, który jest bardzo wycieńczony i przemarznięty. Zabiera go do leśniczówki, gdzie cała rodzina robi wszystko, aby go uratować. Mały wilczek stopniowo przyzwyczaja się do nowego otoczenia, bardzo pomaga mu w tym Zmora, suczka państwa Sosnowskich. Dzieci, bardzo dumne z tego, że uratowały życie wilkowi, nadają mu imię Chaber i bezgranicznie się do niego przywiązują. Nadchodzi dla nich ogromnie trudny dzień… Pan Adam oznajmia, że Chaber musi wrócić do lasu, bo tam jest jego dom i tylko tam będzie szczęśliwy i wolny. Dzieci zdają sobie sprawę, że tato ma rację. Nie chcę jednak się z tym pogodzić i pożegnać z Chabrem. Czy Chaber wróci do lasu, gdzie jest przecież jego miejsce? Czy odnajdzie swoją wilczą rodzinę i wróci bezpiecznie do stada?

Książki z tej serii są cudowne, zwłaszcza dla starszych dzieci, moja czterolatka szybko straciła zainteresowanie, za to sześciolatka słuchała bardzo uważnie. ''Chaber, mały wilczek'' to książka, która uczy dzieci nie tylko o zwyczajach wilków, ale także pokazuje różnice w zachowaniach ludzi. Niestety nie wszyscy szanują zwierzaki i ich prawa, często przemawia przez nich brak wiedzy i strach. Jednak na okrucieństwo nie ma usprawiedliwienia. Na przykładzie rodziny leśniczego, autorka pokazała, jak powinny wyglądać relacje ludzi ze zwierzętami. Aniela Cholewińska- Szkolik swoją książeczką uczy, jak ważna jest odpowiedzialność i pomoc potrzebującym zwierzętom oraz pokazuje, że miejsce dzikich zwierząt jest na wolności. Pięknie wydana, mądra książka dla dzieci.Osamotniony ryś
Tegoroczne wakacje Wojtek i Amelka spędzają u dziadka, na Mazurach. Pewnej nocy we wnykach kłusowników ginie mama ryś osierocając małego. Małego rysia odnajduje Amelka wspólnie z dziadkiem. W tym samym czasie brat Amelki, Wojtek, trafia z kolegą na trop kłusowników.
Czy dzieciom uda się zgromadzić dowody, które jednoznacznie obciążą kłusowników i czy mały, wycieńczony i osamotniony ryś przeżyje bez mamy?
Tę książkę czytało nam się lepiej niż książeczkę o wilczku. ''Osamotniony ryś'' to historia, jak można się domyślić, małego, osamotnionego rysia. Dziewczynki bardzo zasmucił fragment, w którym ryś został bez mamy, nie mogły zrozumieć, dlaczego tak się stało. Bardzo uważnie słuchały każdego zdania, jednak na koniec Emilka i tak stwierdziła, że rysie to koty z fajnymi uszami. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, informacje o życiu rysiów przeplatają się z akcją ratowania Poranka. Podobnie jak ''Chaber, mały wilczek'', ta książka uczy o życiu rysiów, ale także o ludziach i o tym, jak powinni się zachowywać. Po raz kolejny autorka daje dzieciom ważną lekcję — miejsce dzikich zwierząt jest na wolności, a my, ludzie, możemy im jedynie pomóc tam przeżyć.

Gorąco polecamy obie książeczki, tak jak pisałam wyżej, najbardziej przypadnie do gustu starszym dzieciom, zgodnie z informacją na okładce - 6+.Za egzemplarze do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zielona Sowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger