Penelope Douglas - Dręczyciel
Data premiery: 15.02.2017

Wydawnictwo EditioRed
Tate i Jared znali się od dzieciństwa. Łączyła ich przyjaźń, byli sobie bliscy. Wszystko się zmieniło, gdy oboje mieli czternaście lat. Z dnia na dzień Jared zaczął dręczyć Tate — bez wyraźnego powodu. Upokarzał ją, poniżał, robił wszystko, aby zrujnować jej życie. Im bardziej Tate schodziła mu z drogi, tym bardziej sadystycznie ją prześladował. Wreszcie Tate uciekła na rok do Paryża. To ją odmieniło: przestała być przerażoną, zaszczutą dziewczynką, stała się młodą, pewną swojej wartości kobietą. Stała się silna, bardzo silna i zdecydowana. I postanowiła, że nie pozwoli więcej się dręczyć. Wreszcie była gotowa podnieść głowę i nie cofać się przed swoim prześladowcą. Wiedziała, że nie będzie łatwo. Gdy przyjaciel staje się wrogiem, ma ogromną przewagę. Zna wszystkie sekrety, lęki, myśli swojej ofiary i wie, co zaboli najmocniej.
Dlaczego Jared stał się prześladowcą Tate? Jakie tajemnice skrywa? Możesz się tylko domyślać mrocznej przeszłości i niezagojonych ran, tych przerażających zdarzeń, które wszystko skomplikowały...''Wczoraj minęło.
Jutro jeszcze nie nadeszło.
Mamy tylko dziś.''
Matka Teresa


Ta historia nie jest taka, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka.Dorośli zawsze mówią do dziewczynek, że jeśli chłopiec Ci dokucza, znaczy to, że Cię lubi. Kto się czubi, ten się lubi, prawda? Cóż, ja robię inaczej, swoim córkom mówię, że jeśli jakiś chłopiec Ci dokucza, to powiedz dorosłemu, jeśli to nie pomoże, wtedy oddaj. We współczesnym świecie dzieciaki mają ciężko, każda oznaka słabości jest wykorzystywana przeciwko nim. I tak też było w przypadku Tate, jej dawny przyjaciel dręczy ją i szykanuje, wykorzystując każdy słaby punkt przeciwko niej. Niegdyś przyjaciel, teraz dręczyciel i przyczyna jej łez. Tate nie może zrozumieć jednego, dlaczego jej przyjaciel zmienił się tak bardzo, robiąc z niej swojego największego wroga. Dziewczyna wyjeżdża na rok do Francji, gdzie odpoczywa od sąsiada — dręczyciela. Po powrocie do domu dziewczyna postanawia stawić czoła Jaredowi, przestać uciekać i zacząć walczyć o siebie. Od tego momentu wzajemnie obrzucają się błotem, męczą i dręczą, próbując ukryć prawdziwe uczucia. Od pierwszej strony można wyczuć chemię pomiędzy bohaterami. Nie wiemy, co wydarzyło się w przeszłości i stało się powodem zachowania Jareda, przyjaciele tak nagle nie stają się wrogami bez powodu. Okrutne zachowanie Jareda i wszystkie okrutne sposoby, by zastraszyć Tate, nie ukryły uczuć, które do niej żywi. Dla mnie oczywiste było to, że chłopak jest w niej zakochany, pytaniem jest jednak, co takiego się wydarzyło w ich życiu, że doprowadziło do takiego stanu rzeczy. Poszukiwanie odpowiedzi było trudne, a odkryta prawda złamała mi serce.

Bohaterowie stworzeni przez autorkę zaskakiwali mnie na każdym kroku. Tate to miła i sympatyczna dziewczyna z zasadami ma jednak hobby nietypowe dla grzecznej dziewczyny. Nie potrafiła poradzić sobie z sytuacją pomiędzy nią a Jaredem, rozpaczliwie chciała poznać przyczynę zmiany ich relacji. Jared to zły chłopiec z sąsiedztwa, jednak pod maską dupkowatości i łamacza serc, z łatwością odnajdujemy chłopca, który przyjaźnił się z Tate. KC i Maddoc także mają duży wpływ na przebieg tej historii, a o nich samych więcej dowiemy się z kolejnych części serii.

Penelope Douglas poruszyła temat zastraszania i dręczenia pośród młodzieży. Choć przyczyny takich zachowań mogą być różne, na przykładzie Tate możemy się przekonać, że jedyną właściwą odpowiedzią na takie sytuacje jest po prostu reagowanie.

''Dręczyciel to jedna z ciekawszych książek z gatunku New Adult, to nietypowa bajka dla czytelników w każdym wieku. Świetna fabuła, zaskakujące zakończenie i bohaterowie, których nie da się nie lubić, sprawiają, że czytanie tej książki jest przyjemnością i ciężko jest oderwać się od lektury. Jeśli jeszcze nie czytaliście ''Dręczyciela'' to gorąco polecam!


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu EditioRed.


5 komentarzy:

 1. Książka miała się ukazać już nieco wcześniej i już wtedy mnie zaciekawiła. Dobrze, że w końcu ją wydali, ja na pewno sięgnę po nią. Już jestem ciekawa zachowania Jareda, dlaczego tak się zmienił. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam już książkę na półce. Planuję niebawem się za nią zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa książka, sięgnę po nią :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie, chętnie sprawdzę, jakie będą moje wrażenia z lektury. ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger