Agnieszka Opolska - RóżaData wydania: 14.01.2017
Wydawnictwo OpolskaŻycie Róży jest uporządkowane i przewidywalne: praca w szkole, mieszkanie na krakowskim strzeżonym osiedlu, ukochany mąż. Do pełni szczęścia brakuje jej tylko dziecka. Wszystko zmienia się w dniu, w którym odkrywa tajemnicę swojego męża Daniela...
Choroba ukochanego wuja potęguje jej wewnętrzne splątanie. Podejmuje decyzję, której konsekwencje doprowadzają ją do miasta na północy Francji i pewnego domu. Jaką rolę odegra przedziwne miejsce o nazwie Maison i jej tajemniczy szef Christophe?Książka wciągająca od pierwszych słów. Poznajemy młode małżeństwo, Karolinę i Daniela, którzy wymieniają się pikantnymi wiadomościami. Daniel oczekuje w domu niespodzianki, jednak z całą pewnością nie oczekiwał, tego, co zastał po powrocie do domu. Karolina poznała jego pilnie strzeżoną tajemnicę, zniknęła z jego życia, nie zostawiając po sobie śladu w ich wspólnym mieszkaniu. Telefon wyłączony, konto mailowe usunięte, zrezygnowała z pracy. Daniel nie wie, co ma ze sobą zrobić, jak zareagować na zniknięcie żony, czego ona oczekuje. Ostatecznie podąża za głosem serca, wsiada do pociągu i jedzie do Warszawy. Karolina natomiast postanowiła odnaleźć, to, czego potrzebuje do życia w małym miasteczku na północy Francji. Jej wuj ma znajomego, do którego skierował dziewczynę, by mogła znaleźć schronienie. Autorka nie zdradza jednak od razu przyczyn wyjazdu Karoliny, tego, jak wyglądało ich małżeństwo, jak się poznali i dlaczego się od siebie odsunęli. Czy rozłąka pomoże im odnaleźć się na nowo? Czy czas osobno udowodni im, że jednak im lepiej bez siebie?

Agnieszka Opolska stworzyła świetną, głęboką powieść osadzoną w Polsko-francuskich realiach. Wbrew pozorom nie jest to zwykła, banalna obyczajówka o zemście żony na mężu. Pod problemami Karoliny i Daniela może podpisać się wiele młodych małżeństw, które czują, że coś w ich związku nie jest tak, jak być powinno, ale nic z tym nie robią, czy to z wygody, czy ze strachu przed czymś nowym. Za zachowaniem małżonków kryją się tajemnice, którymi nie chcą podzielić się z partnerem, błędy przeszłości, rodzinne sekrety i ukrywane uczucia, wszystko nawarstwiało się przez lata, by w końcu znaleźć ujście w ucieczce od problemów.

Zdecydowanie najlepszym elementem książki są jej bohaterowie, wszyscy bez wyjątku, zarówno główne postaci, jak i te drugoplanowe. Na każdą z nich autorka miała pomysł, każda z nich jest wyrazista, każdy ma wady i zalety, żaden z bohaterów nie jest wyidealizowany. Agnieszka Opolska przedstawiła ludzi takich, jakimi są na prawdę, z ich wszystkimi dobrymi i złymi cechami, z ich rozterkami, problemami i błędami. Róża jest przykładem kobiety, której dzieciństwo ma wielki, wręcz decydujący wpływ na jej obecne życie. Jest pełna sprzeczności, na zewnątrz twarda i nieprzystępna, wewnątrz wrażliwa i delikatna. Podczas pobytu we Francji poznaje siebie na nowo, ustala własne granice i stara się poukładać układankę, jaką jest jej życie. Kolejną postacią, o której muszę napisać, jest Christophe, który ukrywa prawdziwego siebie pod maską nieprzystępności, dystansu do ludzi i chłodu. Wydaje się, że przy Róży na chwilę opuszcza swój mur obronny i pokazuje, jaki jest naprawdę. Jego chorobą autorka poruszyła bardzo ważny temat, wydaje mi się, że można by było odrobinę ten wątek rozwinąć, bo jednak brakło mi odrobiny więcej emocji i reakcji otoczenia na jego wyznanie. Kolejną osobą, o której muszę wspomnieć, jest Theo, do którego odczuwałam na zmianę sympatie i wielką irytację. Artysta o specyficznym podejściu do życia i sztuki. Chłopak ukrywa przed Różą swoją wstrząsającą przeszłość, nie chcąc dzielić się z nią bolesnymi wspomnieniami. Autorka w taki sposób kierowała losami swoich bohaterów, by czytelnik mógł ich poznać, od każdej strony. Pokazała ich słabość do ulegania pokusom, skłonności do zatajania prawdy i ingerowania w życie innych ludzi. Najważniejszą poruszoną, według mnie, kwestią jest jednak samotność. Najgorszą z możliwych jest samotność pośród ludzi. Relacje międzyludzkie nie są łatwe, wierzę jednak, że na każdego z nas czeka druga połówka duszy, czy to partner i miłość życia, czy też przyjaciel od serca.

''Róża'' to cudowna książka, która wciąga i czaruje czytelnika od pierwszych stron. Agnieszka Opolska stworzyła historię, do której wielu z nas może się utożsamiać. Poruszająca i głęboka opowieść o poszukiwaniu siebie, akceptacji i wielkiej potrzebie miłości. Los bywa przewrotny i nigdy nie wiadomo, która droga zaprowadzi nas do szczęścia. Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję autorce, Agnieszce Opolskiej.

4 komentarze:

  1. Nie czytałam, ale poczułam się zachęcona. ;) Może uda mi się nadrobić tę książkę. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy ta książka jest w wersji papierowej ?

    OdpowiedzUsuń
  3. Jest, można ją zamówić klikając w link wydawnictwa Opolska :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger