Kathrin Lange - Serce ze szkła


Data wydania: 23.09.2015
Wydawnictwo Muza


Juli nie jest szczególnie zachwycona, gdy ojciec prosi ją, by spędziła zimową przerwę świąteczną na wyspie Martha’s Vineyard. Jej zadaniem ma być rozweselenie Davida, syna pracodawcy ojca Juli, którego narzeczona niedawno zginęła, spadając z klifu. Po przybyciu na wyspę odczuwa budzącą grozę aurę domu i spotyka zamkniętego w sobie Davida. Mimo że przystojny chłopak traktuje Juli chłodno, ona jest nim coraz bardziej zafascynowana. Wkrótce dziewczyna odkrywa, że wiele kobiet na wyspie zginęło tragiczną śmiercią, a wszystko podobno za sprawą dziewiętnastowiecznej klątwy, od wielu lat skłaniającej młode kobiety do rzucenia się z urwiska w morską otchłań. Wkrótce Juli zaczyna słyszeć głosy i przestaje rozróżniać, co jest prawdą, a co iluzją. Kiedy zakocha się w Davidzie, znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Serce ze szkła jest pierwszą częścią trylogii dla młodego czytelnika zainspirowaną słynną powieścią Daphne du Maurier Rebeka,zekranizowaną przez Hitchcocka w 1940 roku.


Klątwa sprzed lat, intryga, straszna rezydencja, śmierć i rodzące się uczucie w tle. 
Kathrin Lange zabiera nas w niezwykłą przygodę, która swój początek ma na wyspie Martha's Vineyard. Juli przyjeżdża na wyspę, by dotrzymać towarzystwa Davidowi, którego narzeczona tragicznie zmarła kilka tygodni wcześniej. Gdyby tylko Juli wiedziała jakie konsekwencje będzie dla niej miało przybycie na wyspę, zostałaby w Bostonie i nigdy nie wsiadła na prom. 
''Serce ze szkła'' to pierwsza część cyklu o tym samym tytule. Autorka postawiła przed soba niełatwe zadanie, ponieważ pierwsza część jest rewelacyjna i ciężko będzie to przebić w kolejnych tomach. Zaskakujący motyw przewodni książki - stara klątwa, która niejako miała spoczywać na rodzinie Davida, sprawiła, że książkę czytałam z wypiekami na twarzy, nie mogąc się doczekać co będzie dalej. Jednak nie tylko to sprawiło, że ta książka tak bardzo mi się spodobała. Autorka poruszyła w niej ważny temat walki z depresją i poczuciem winy, brakiem akceptacji ze strony rodzica oraz piętnowanie przez rówieśników, którzy nie potrafili i być może nawet nie próbowali zrozumieć przez co przechodził David. Tajemnicza śmierć narzeczonej Davida prześladuje jego i jego bliskich przez cały czas, chłopak nikomu nie zdradził co wydarzyło się na klifach, został sam ze swoimi problemami - do czasu pojawienia się Juli. Mimo iż książka zaliczana jest do kategorii książek młodzieżowych nie ma mowy o banalnym romansie pomiędzy nastolatkami. Początek ich relacji jest nietypowy, ich uczucie rodzi się pośród tajemnic, intryg i śmierci. Tak bardzo chciałam poznać rozwiązanie zagadki śmierci Charlie, że nie potrafiłam oderwać się od książki. Autorka bardzo się postarała, by czytelnik nie mógł narzekać na nudę, cały czas coś się dzieje, z każdym kolejnym zdaniem wydaje się nam, że powoli zblizamy się do poznania prawdy. Dużym atutem książki są jej bohaterowie, każda postać ma swój własny styl i charakter, każda z nich jest inna i posiada własny motyw działania. Podczas czytania łatwo zauważyć, ze wraz z rozwojem akcji, bohaterowie ewoluują, dojrzewają, przez co łatwiej jest im zmierzyć się z koszmarem, który wydarzył się na wyspie. 
Zdecydowanie polecam, nie tylko fanom książek młodzieżowych. Katrin Lange stworzyła niebanalną historię młodych ludzi, zagubionych pośród intryg, próbujących rozwiązać zagadkę śmierci Charlie. Jesteście ciekawi co tak naprawdę wydarzyło się na klifach? Zapraszam do lektury. 

2 komentarze:

  1. Książka czeka na mnie na półce już od dłuższego czasu, jednak wkrótce mam zamiar nadrobić całą serię :) Mam co do niej duże nadzieje i oczekiwania.
    Justyna z livingbooksx.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakoś niestety do tej serii mnie nie ciągnie. Chyba nie moje klimaty. Ale widziałam sporo pozytywnych recenzji, więc chyba jednak seria okazała się udana. ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger