Agnieszka Olejnik - NieobecnaData wydania; 17.08.2016
Wydawnictwo Czwarta Strona


Dwie bliźniaczki, Julia i Julita, prowadzą osobliwą grę: zamieniają się ubraniem, zmieniają makijaż i fryzurę, żeby przejąć tożsamość tej drugiej.
Julita jest beznadziejnie zakochaną singielką, która pragnie stabilizacji i rodzinnego ciepła.
Julii na pozór niczego nie brakuje, żyje otoczona luksusem, z własną gosposią i ogrodnikiem. Ma męża i syna, ale niestety jej życie pozbawione jest miłości… Męża traktuje przedmiotowo, a synem niemal wcale się nie interesuje.
Julita często odwiedza Julię i zajmuje jej miejsce, opiekując się siostrzeńcem, podczas gdy Julia spotyka się z kochankami. W ten sposób obie znajdują szczęście i spełnienie. Do czasu. W trakcie jednej z tych osobliwych zamian Julia i jej kochanek zostają znalezieni martwi. Wszyscy są przekonani, że zginęła jej siostra… Do czego doprowadzi skradziona tożsamość?
Najnowszy kryminał Agnieszki Olejnik to pełna niepokoju historia sióstr, które przekroczyły dozwolone granice.Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby to było mieć bliźniaka? Ja owszem. Druga taka sama osoba jak ja, wspólne zabawy i przebieranki, jedna udaje drugą etc. Później dorosłam i stwierdziłam, że cieszę się, że nie mam siostry bliźniaczki, po pierwsze, kto by z nami dwiema wytrzymał, skoro ze mną jedną mają problem? Po drugie i najważniejsze, to, że jestem pewna, że to zachwiałoby moją pewnością siebie, zmieniło mój charakter i zaważyło na dalszym życiu. Bliźniętom bardzo łatwo jest się pogubić, zatracić granicę pomiędzy zabawą a prawdziwym życiem. I o ile w dzieciństwie udawanie tej drugiej można uznać za zabawę, to takie przebieranki w dorosłym życiu mogą skończyć się nieciekawie.

Julia i Julita, bliźniaczki, z pozoru identyczne a naprawdę różne jak noc i dzień. Julia, sekowana i przebiegła, ta lepsza siostra, Julita szara myszka, samotna, marzy o prawdziwym związku i rodzinie. Pomimo ukończonych tych samych studiów to Julia wiedzie wygodne życie u boku bogatego męża, ma dziecko i wydawałoby się, że jej życie jest idealne. Julita pracuje jako nauczycielka, mieszka w malutkim mieszkaniu kupionym za kredyt, nie narzeka i wie, że do szczęścia brakuje jej jedynie tego jedynego mężczyzny i dziecka.

Julia nie czuje się szczęśliwa w związku, pragnie rozwodu, a tej nocy prosi siostrę, by kolejny raz zamieniły się miejscami, bo bardzo pragnie spotkać się z kochankiem. Julita przystaje na jej prośbę i chętnie zajmuje jej miejsce, opiekując się synkiem siostry-Kacperkiem. Ta noc toczy się bardzo szybko, a poranek przynosi straszne wiadomości i od tej pory nic nie będzie takie samo. Julia i jej kochanek zostają brutalnie zamordowani, wszyscy myślą, że zginęła Julita, ponieważ zbrodni dokonano w jej mieszkaniu. Ale ta ma się świetnie i postanawia zająć miejsce siostry, stać się Julią, być mamą dla Kacpra i żoną dla Patryka. Żoną na chwilę, w końcu Julia planowała rozwód.

" Co by było, gdyby...Nie odczytała wiadomości lub odczytała tylko po kilku godzinach, 
gdybym nie oddzwoniła albo odmówiła spełnienia jej prośby. 
Czy cała lawina zdarzeń potoczyłaby się tym samym torem? 
Zapewne tak, bo przecież ktoś gdzieś już podjął pewne decyzje 
i poczynił przygotowania - ale wszystko to stało się bez mojego udziału.
I ostatecznie bardzo trudno było mi odpowiedzieć na pytanie, 
czy wolałabym pozostać na zewnątrz, być tylko przerażonym widzem
i nie wdepnąć w tę ponurą historię?"


Książkę czyta się niesamowicie szybko. Wciągnęła mnie całkowicie i oderwałam się od niej tylko kilka razy, bo zostałam do tego zmuszona. Historia jest zaskakująca i wręcz nierealna. Nie jestem w stanie zrozumieć, jak mąż, nie zorientował się, że jego żona, tak naprawdę nie jest jego żoną, tylko jej siostrą? Byłam bardzo ciekawa, kiedy się w końcu zorientuje i jak zareaguję na tę rewelację. Bardzo podobał mi się sposób, w jaki poznajemy przeszłość sióstr wraz z rozwojem śledztwa i odkrywaniem kolejnych faktów z życia Julii. Kto by pomyślał, że młoda mama, może prowadzić tak bujne życie?

''Nieobecna'' to bardzo ciekawe połączenie kryminału i powieści obyczajowej. Tuż obok świetnie rozegranego śledztwa, toczy się opowieść o życiu i miłości, o tym, że bliźniaczki, choć fizycznie nie do odróżnienia, mają zupełnie inne charaktery i spojrzenie na życie. Autorka pięknie opowiedziała historię siostrzanej miłości, pełnej bólu i cierpienia, kłamstw, które wyszły na jaw, dopiero po śmierci jednej z nich. O chorobie, która zniszczyła życie nie tylko Julii, ale także jej mężowi, siostrze i innym osobą. O poszukiwaniu miłości i zrozumienia, czasami za bardzo wysoką cenę,

W 100% polecam tę książkę, każdemu. Dzięki zaskakującym zwrotom akcji, fani kryminałów nie poczują się zawiedzeni, dzięki historii życia sióstr, fanki literatury kobiecej także znajdą coś dla siebie.

''Absens carens''
'' Nieobecny traci''

5 komentarzy:

  1. Z zasady nie czytam kryminałów, ale dla tego zrobię wyjątek. Uwielbiam książki i filmy o bliźniaczkach, zazwyczaj były to komedie, ale zobaczymy jaki wyjdzie z tego kryminał :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Już od dawna kusi mnie ta książka, więc mam nadzieję, że uda mi się ją kiedyś przeczytać. Jestem bardzo ciekawa rozwiązania całej zagadki. ;D

    OdpowiedzUsuń
  3. Od samego początku byłam ciekawa tej książki, ale Ty tylko podsyciłaś moją chęć przeczytania jej jeszcze bardziej :) Cała historii brzmi bardzo intrygująco :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger