Agata Czykierda-Grabowska - Jak powietrze (przedpremierowo)




Już tylko dwa dni dzielą nas od premiery najnowszej książki Agaty Czykierdy-Grabowskiej pt ''Jak powietrze''. Jesteście ciekawi co o niej myślę?


Data wydania: 20.06.2016
Wydawnictwo Znak   ( OMGbooks)


          Zwykła dziewczyna, zwykły chłopak, niezwykła miłość.


         Niektórym może się wydawać, że Oliwii niczego nie brakuje – przystojny chłopak, świetne studia, wieczory spędzane w warszawskich klubach. Ale gdy los stawia na jej drodze Dominika, w jego bursztynowych oczach dziewczyna dostrzega coś, czego nie dał jej wcześniej nikt inny.
          Dominik mieszka w obskurnej kamienicy na Pradze i musi zajmować się młodszym rodzeństwem. W jego życiu nie ma miejsca na rozrywki ani nawet na marzenia.
          Choć pochodzą z dwóch różnych światów, wkrótce okazuje się, że nie mogą bez siebie żyć. On przynosi jej długo oczekiwany spokój, ona jest dla niego jak powietrze.

Ale czy taka miłość ma szanse przetrwać?

Czy Dominik potrafi odciąć się od bolesnej przeszłości?
Czy da się żyć bez powietrza?


Czy wierzycie w życie po śmierci? Wierzycie, że każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, który chroni nas i swoim czarodziejskim dotykiem sprawia, że w tym wielkim świecie spotykamy druga połówkę naszej własnej duszy?



      Gdyby Oliwia wiedziała, jak skończy się ten dzień, prawdopodobnie w ogóle nie wyszłaby z domu i nie wsiadła do samochodu. Na skutek, na szczęście, niepoważnego, wypadku, który spowodowała Oliwia, w jej życiu pojawia się Dominik. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie mają ze sobą nic wspólnego- ona, dziewczyna z bogatego domu, ojciec jest ordynatorem szpitala i ratuje jej skórę nie po raz pierwszy; on -chłopak z biednej dzielnicy, z bagażem doświadczeń tak wielkim, że mógłby ''obdarować'' nim kilka osób. Ale właśnie ich przeżycia, ich pokaleczone dusze sprawiają, że tak ich do siebie ciągnie.

     Dominik już dawno sprawił, że dla ludzi stał się niewidzialny, przemykał między nimi z głową nisko pochyloną, byleby nikt nie zwrócił na niego uwagi, bo to nigdy nie kończy się dobrze. Pomimo młodego wieku jest jedynym opiekunem młodszego rodzeństwa, pięcioletnich bliźniaków- Hani i Kacpra. Przez ten wypadek nie jest w stanie odebrać dzieciaków z przedszkola, wiec jego jedynym wyjściem jest zaszantażowanie Oliwii, by podała się za jego dziewczynę i zabrała bliźniaki do domu. Gdy dziewczyna poznała Hanie i Kacpra postanowiła, że przez okres, kiedy Dominik będzie musiał nosić gips, będzie pomagać mu w opiece nad rodzeństwem. To w taki zwyczajny sposób ich życia zaczęły się przeplatać, granice pomiędzy nimi zacierać a wzajemne uczucie rosnąć z każdą spędzoną razem chwila.

       ''Jak powietrze'' to druga książka polskiej autorki Agaty Czykierdy-Grabowskiej. Po raz drugi autorka stworzyła dwoje młodych, skrzywdzonych przez życie ludzi, którzy poznali się przypadkiem i to zmieniło ich na zawsze. Historia Oliwii i Dominika pokazuje nam, jak łatwo można dać zwieść się pozorom, jak łatwo można przeoczyć osobę, która jest nam przeznaczona. Gdyby nie wypadek prawdopodobnie nigdy by się nie spotkali, a nawet jeśli, to nie zwróciliby na siebie większej uwagi. Podobnie jak ''Kiedy na mnie patrzysz'' to i ta książka jest napisana w świetny sposób, po raz kolejny autorka stworzyła normalnych ludzi, takich jak my. W większości książek New Adult króluje motyw bad boya i biednej zagubionej dziewczyny- tutaj, skutecznie odchodzimy od takiego motywu na rzecz dwójki poranionych ludzi, którzy pomimo swoich przeżyć starają się, jak tylko mogą, ułożyć sobie życie. Kolejnym odstępstwem od typowej książki tego typu, jest przedłożenie emocji i uczuć naszych bohaterów ponad buzujące pożądanie. Naprawdę wielkim plusem tej książki, dla mnie, jest postać Dominika- chłopak, który w dzieciństwie został tak okropnie skrzywdzony, stanął na wysokości zadania i postanowił stworzyć bezpieczny, kochający dom dla swojego młodszego rodzeństwa. Niewiele jest takich postaci we współczesnych książkach i za to wielkie brawa dla autorki.

       Jeśli chcecie odpocząć od przeładowanych seksem książek, jeśli chcecie poznać niezwykłych bohaterów i ich historie to gorąco polecam wam tę książkę. Obiecuję wam, że czasu spędzonego z nią nie uznacie za stracony i będziecie, podobnie jak ja, wyczekiwać kolejnej książki autorki.





Bardzo dziękuję Agacie i Wydawnictwu Znak za możliwość przeczytania i zrecenzowania tej pięknej książki, dziękuję także za egzemplarz, który pomimo kłopotów z pocztą, w końcu dostałam. Dziękuję za to, że mogłam brać udział w akcji promocyjnej tej książki, bycie Ambasadorką ''Jak powietrze'' to czysta przyjemność. 




Na koniec, dziękuję Agacie za umieszczenie mnie w podziękowaniach, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Jesteś najlepsza, pamiętaj!

4 komentarze:

 1. Nie bardzo lubię takie książki, jednak może w końcu czas się na takową skusić!
  Pozdrawiam / ksiazkiwpiekle.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Po opisie nie spodziewam się niczego nowatorskiego, jednak o ile historia będzie zgrabnie poprowadzona i napisana pięknym językiem, o tyle mi ten brak oryginalności ani trochę nie będzie przeszkadzał. Mam nadzieję, że uda mi się dostać w swoje łapki tę książkę i przeczytać w niedługim czasie, bo po tylu pozytywnych recenzjach jestem jej naprawdę ciekawa. ;)
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ta książka zaczarowała :) daj znać, jak już będziesz po lekturze, co o niej sądzisz :)

   Usuń

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger