Remigiusz Mróz - Ekspozycja, Przewieszenie, Trawers

Takiej recenzji jeszcze nie było na moim blogu. Zapraszam do przeczytania recenzji wszystkich części trylogii z komisarzem Forstem. 

Data wydania: 12,08,2015
Wydawnictwo Filia


Termin "ekspozycja" ma przynajmniej pięć znaczeń. Podobnie wieloznaczny jest każdy krok mordercy.
Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok – na ramionach krzyża powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że zabójca nie zostawił żadnych śladów.

Sprawę prowadzi niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst. Zanim tamtego ranka stanął na Giewoncie, wydawało mu się, że widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dziennikarką Olgą Szrebską, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic… Winy z przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Okrutne zbrodnie muszą zostać odkupione.


Ekspozycja – w żargonie wspinaczkowym jest to widok z formacji górskiej jak np. grań, komin, ściana skalna czy półka na szeroką i wolną przestrzeń. (źródło: Wikipedia)


          To moje trzecie spotkanie z twórczością pana Mroza. Po przeczytaniu ''Kasacji'', byłam tak zaciekawiona tym nowym autorem na polskim rynku wydawniczym, że zaczęłam szukać innych jego książek. Po małych poszukiwaniach w googlach i facebooku przeżyłam niemały szok. Tak dobra książka wyszła spod pióra młodego pisarza! Ale wracając do ''Ekspozycji'' z informacji znalezionych w sieci dowiedziałam się, że w niedużych odstępach czasu mają ukazać się pozostałe części serii, więc stwierdziłam, że z przeczytaniem ''Ekspozycji'' poczekam do czasu ukazania się ostatniej części. Wszyscy, którzy mnie znają, czy to osobiście, czy też z sieci, wiedzą że książki, zwłaszcza dobre książki, czytam w zawrotnym tempie. W tak zwanym, międzyczasie , przeczytałam ''Wieżę milczenia'' ,tym którzy jeszcze nie znają tej książki, gorąco polecam!
           Akcja rozpoczyna się na szczycie Giewontu, gdzie na krzyżu stojącym na szczycie znaleziono zwłoki mężczyzny. Nasz główny bohater, komisarz Forst (ja i tak za każdym razem czytałam Frost, nawiązując do nazwiska autora) irytujący i nieprzestrzegający zasad policjant, który pomimo trudnego charakteru jest mistrzem w swoim fachu. W skutek kilku zrządzeń losu do śledztwa dołącza się dziennikarka Olga Szrebska. Od tego momentu akcja książki mknie błyskawicznie, jest pełna niepodziewanych zwrotów i komplikacji. Forst i Szrebska nie mogą narzekać na nudę i brak wrażeń. Bohaterowie z charakterem, szybka akcja, intryga, morderstwa i zaskakujące zakończenie, to recepta na książkowy hit w wydaniu pana Mroza. Ta książka to petarda, nie można doczekać się dalszych losów krnąbrnego komisarza. Data wydania: 13.01.2016
Wydawnictwo FiliaPodhalem wstrząsa seria wypadków w górach. Początkowo czarna passa wydaje się jedynie ciągiem pechowych zdarzeń, jednak śledczy ostatecznie odkrywają związek między ofiarami. Każe on sądzić, że ktoś morduje turystów na szlakach.

Dochodzenie prowadzi komisarz Forst. Szybko zdaje sobie sprawę z tego, że zabójstwa powiązane są ze sprawą, nad którą pracował z Olgą Szrebską. Zaczyna tropić mordercę, zbierając okruchy informacji, które ten zdaje się z premedytacją zostawiać.

Kiedy zbliża się do rozwiązania sprawy, doganiają go upiory z przeszłości. Wiktor Forst będzie musiał stawić czoła nie tylko człowiekowi, którego ściga, ale także ludziom gotowym zrobić wszystko, by go pogrążyć.


Przewieszenie (przewieszka) – wybrzuszony fragment ścian skalnych. Stanowi część ściany nachyloną do poziomu pod kątem przekraczającym 90°. Może występować zarówno na otwartej ścianie, jak również w kominie, na żebrze itp. (źródło Wikipedia)


      Kontynuacja losów komisarza Forsta. ''Przewieszenie'' bije o głowę pierwszą część serii. Akcja jeszcze bardziej przyspiesza ( o ile jest to możliwe), wszystkie zdarzenia są bardziej realne a zdarzenia wydają się być psychologiczną walką pomiędzy sprawcą a komisarzem. I tym razem komisarz ma pomoc, nieoficjalnie do śledztwa włącza się przełożony Forsta. Oprócz nieuchwytnego sprawcy, Forst ma na karku prokuratorów, którzy są niezwykle zdeterminowani do znalezienia wszelkich dowodów mogących obciążyć komisarza. I tym razem akcja, choć spokojniejsza od tej w ''Ekspozycji', wciąga czytelnika, nie pozwalając odejść od lektury choć na moment. Kolejna zarwana noc, spędzona z komisarzem Forstem gwarantowana.


Data wydania: 18.05.2016
Wydawnictwo Filia

Finał bestsellerowej trylogii z komisarzem Forstem autorstwa Remigiusza Mroza, najgorętszego nazwiska polskiego kryminałuWszystkie pożary zgasły. Zostały tylko zgliszcza.Grupa uchodźców miała zostać w Kościelisku tylko przez trzy dni. Wójt zakwaterował ich w sali gimnastycznej, czekając, aż rząd znajdzie dla nich stałe miejsce pobytu.

Wszystko zmieniło się, gdy przypadkowy turysta został odnaleziony martwy na szlaku prowadzącym na Czerwone Wierchy.

Odcięto mu opuszki palców, wybito wszystkie zęby, a w ustach umieszczono syryjską monetę. Czy Bestia z Giewontu powróciła? A może to któryś z uchodźców jest winny? Rozpoczyna się nagonka medialna, a wraz z nią śledztwo prowadzone przez Dominikę Wadryś-Hansen.

Tymczasem Wiktor Forst wsiąka coraz bardziej w więzienny świat, zupełnie nieświadomy tego, że na wolności jest ktoś, kto liczy na jego ratunek…Trawers — fragment drogi wspinaczkowej, która nie pnie się do góry, lecz prowadzi mniej więcej w poziomie, w poprzek zbocza, ściany czy płyty. Istnieją też drogi wspinaczkowe, które są w całości trawersami, np. trawers Zamarłej Turni. (źródło Wikipedia)

        Ostatnia część przygód komisarza Forsta. Ostania i moja ulubiona. Wydawnictwo Filia i Remigiusz Mróz sprawili mi niezwykły prezent urodzinowy, w końcu data premiery przypadła w moje urodziny.  Zdecydowanie nie spodziewałam się takiego zakończenia serii. W tej części znalazło się sporo aktualnych problemów, przede wszystkim sprawa uchodźców. Europa zdecydowanie nie była przygotowana na taki obrót spraw a ludzie nie wiedząc czego się spodziewać reagują w jedyny, według nich słuszny sposób - strachem i agresją. Podczas czytania fragmentu o przesłuchaniu podejrzanego w sprawie uchodźców, dosłownie, oplułam czytnik ( w takich momentach cieszę się, że nie czytałam papierowej wersji). Chcecie wiedzieć dlaczego? Oto ten fragment:

''(...) Te pręty któryś tam wiózł na złom, 
nawet nie chcieliśmy ich używać. 
A kije... no, jak Pudzian może 
bejsbolem postraszyć Araba, 
to my tym bardziej. Nie ma w tym nic złego. 
Przecież nikt po mordzie nie dostał. (...)''

    Bestia z Giewontu została zdemaskowana i unieszkodliwiona, większość tajemnic została odkryta a Forst jest już bezpieczny.
      Podsumowując, rewelacyjne zakończenie rewelacyjnej serii. Remigiusz Mróz zafundował czytelnikom niezłą przejażdżkę, która niestety dobiegła końca. Komisarz Forst udał się na zasłużoną emeryturę a nam pozostaje czekać na kolejne świetne książki autora. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger