Jojo Moyes - Zanim się pojawiłeś


Data wydania: 11.09.2013
Wydawnictwo Świat Książki

Co robisz, jeśli chcesz uszczęśliwić osobę, którą kochasz, ale wiesz, że to złamie twoje serce?

Jest wiele rzeczy, które wie ekscentryczna dwudziestosześciolatka Lou Clark. Wie, ile kroków dzieli przystanek autobusowy od jej domu. Wie, że lubi pracować w kawiarni Bułka z Masłem i że chyba nie kocha swojego chłopaka Patricka. Lou nie wie jednak, że za chwilę straci pracę i zostanie opiekunką młodego, bogatego bankiera, którego losy całkowicie zmieniły się na skutek tragicznego zdarzenia sprzed dwóch lat.

Will Traynor wie, że wypadek motocyklowy odebrał mu chęć do życia. Wszystko wydaje mu się teraz błahe i pozbawione kolorów. Wie też, w jaki sposób to przerwać. Nie ma jednak pojęcia, że znajomość z Lou wywróci jego świat do góry nogami i odmieni ich oboje na zawsze.


Czy wielka miłość, nawet bolesna, naprawdę może przezwyciężyć frustrację,
zniechęcenie i natarczywe myśli o samobójstwie?
Doskonale rozegrana psychologicznie, sugestywna powieść o sile uczuć i magicznym wpływie człowieka na człowieka.


"Człowiek ma tylko jedno życie. 
I właściwie ma obowiązek 
wykorzystać je najlepiej, jak się da."Ten cytat idealnie obrazuje cały charakter książki. Nie spodziewajcie się błahego romansu, Jojo Moyes napisała piękną książkę o relacjach międzyludzkich, o tym, że jedna, właściwa osoba, może rozświetlić nam świat. ''Zanim się pojawiłeś'' to książka o trudnych wyborach, decydujących o naszym życiu, to książka o wychodzeniu ze swojej ''skorupy'', o poznawaniu nowych ludzi i miejsc, o doświadczaniu czegoś ponad to, co stanowi naszą codzienność. Will i jego wypadek pokazują nam, że nawet w tragicznym położeniu, możemy, a nawet powinniśmy podejmować własne decyzje o swoim życiu. Nawet jeśli najbliższe nam osoby z tymi decyzjami nie chcą się zgodzić. Nawet w najgorszej życiowej sytuacji, każdy z nas powinien się zastanowić, czego oczekuje od życia, czy jego życie go satysfakcjonuje, czy potrafię żyć tak jak teraz i być szczęśliwym? Will podjął bardzo trudną decyzję, spotkał się z murem sprzeciwu ze strony rodziców i siostry, w końcu nawet Lou nie była gotowa, by go zrozumieć. Pomimo tego trwał przy swoim wyborze, bo w głębi serca wiedział, że nie zrobiwszy tego, nigdy nie będzie szczęśliwy. Dzięki Willowi Lou wyszła ze swojej strefy komfortu. Spróbowała nowych rzeczy, skosztowała nowych potraw, odwiedziła nowe miejsca. Teraz wie, że musi zmienić swoje życie, przeżyć je po swojemu i tylko wtedy będzie naprawdę szczęśliwa.

''Zanim się pojawiłeś'' jest książką, którą, pomimo trudnego tematu, czyta się niezwykle łatwo. Czytelnik przeżyje całą gamę emocji, zżyje się z bohaterami, wczuje się w ich sytuację. Sytuacja Willa zmusi nas do zastanowienia się nad tematem eutanazji. Jest to temat niezwykle trudny, ale czy nam, zdrowym ludziom, wolno jest oceniać kogoś, kto nie chce tylko wegetować? Nie do nas należy wybór, więc nie ważmy się oceniać tych ludzi. Cieszmy się naszym życiem, dobrym zdrowiem, rodzinami i przyjaciółmi. Jeśli coś sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, trzymajmy się tego obiema rękami, jeśli jest coś, co trzeba zmienić, zrób to. Przeżyj swoje życie po swojemu, tak by na końcu móc powiedzieć, to było dobre, szczęśliwe życie.

Już wkrótce w kinach pojawi się ekranizacja tej książki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 My fairy book world , Blogger